haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 چرا باید سفر کنیم؟

چرا باید سفر کنیم؟

 

1. سفر عمق دوستیها را آشکار می‌کند

مسافرت باعث می‌شود که برای مدتی از دوستانی که همیشه در کنارشان بودید دور شوید. این جدایی به شما کمک میکند عمق دوستی و رابطه را به درستی درک کنید. وقتی از سفر برگشتید این سوال را از خودتان بپرسید: آیا دوست دارید که باز هم ارتباطتان را با دوستانتان ادامه پیدا کند؟ یا در زمان دوری متوجه شده‌اید که رابطه تان با آن ها واقعی نبوده است؟ سفر رفتن بدون همراه یک ماجراجویی واقعی است. این مدل از سفرها باعث خودشناسی میشود. در حین و بعد از سفر شاید رابطه‌تان مستحکم‌تر از قبل شود و یا شاید هم متوجه شوید این دوستی دلیل درستی نداشته و فقط موقعیت فیزیکی (دانشگاه، شرکت و…) باعث این رابطه شده است.

2. مسافرت کمک می کند تا از بقیه اقوام و فرهنگ ها با خبر شوید

در ایران دسته‌های مختلفی از اقوام همچون بلوچ، کرد، عرب، ترک و… داریم. در شرایط عادی شاید هیچ وقت شانس این را نخواهیم دشت تا از نزدیک با این اقوام و فرهنگ ها ارتباط برقرار کنیم و از سبک زندگیشان با خبر شویم. اما سفر میتواند شما را از منطقه‌ای که در آن جزو اکثریت بودید خارج کند و مدتی به عنوان اقلیت در بین سایر افراد زندگی کنید.

حالا فرض کنید از ایران خارج شده‌اید. میتوانید تصور تنوع فرهنگی و قومی چقدر وسیعتر و جذاب‌تر خواهد شد!

3.سفر به شما قدرت تحمل شرایط را می‌دهد   

سفر به شما می‌آموزد که بتوانید شرایط سخت را تحمل کنید و  در زمانی که همه اطرافیان پر از نگرانی و اضطراب هستند کنترل خود را حفظ کنید. همچنین یاد می‌گیرید شرایط را آنطور که می‌خواهید تغیر دهید. وقتی در سفر شما به لبه پرتگاه می‌رسید، یا مجبورید برای مدتی بی آبی را تحمل کنید، می آموزید که چگونه صبور باشید.در زندگی چه درسی بهتر از این وجود دارد؟

۴.سفر، حقیقت همه جهان را به شما می‌گوید                         

شما می‌توانید مطالب و کتاب‌های زیادی در مورد تخت جمشید، پاسارگاد، روم باستان و … بخوانید. حتی در مورد امکان باستانی خارجی و داخلی فیلم هم ببینید. اما مطمئن باشید وقتی برای اولین بار آنجا را ببینید تازه متوجه می شوید  آنچه که قبلا خوانده یا شنیده‌اید، قطره‌ای از دریایی بوده است که پیش روی شماست.

۵. سفر به شما یک فرصت خوب برای تنهایی و شروع دوباره کار و فعالیت را می‌دهد

همه ما در شرایط عادی همیشه در دانشگاه، محل کار و… هستیم و عملا در دنیای امروز امکان تنها بودن را نداریم.

همه ما به زمان‌هایی نیاز داریم که تنها باشیم تا بتوانیم در مورد مسایل شخصی و غیرشخصی فکر کنیم. بخش‌هایی از زندگیمان را اصلاح کنیم و یا در مورد اهداف و آینده مان فکر کنیم. سفر این امکان را به ما می دهد تا زمان لازم و کافی برای فکر کردن و برنامه ریزی را داشته باشیم.

 

۶. مسافرت، فرصتی برای دور بودن از تکنولوژی

تقریبا همه ما دوران بدون تلفن همراه، لپ تاپ و اینترنت را فراموش کرده ایم. در سفر به صورت اتوماتیک دسترسی به تکنولوژی و اینترنت کم میشود. دور بودن از تکنولوژی به شما کمک می کند تا جهان را از پنجره واقعی خودش ببینید نه گوشی‌های موبایل!

این دوری اجباری فرصت مناسبی است تا بفهمیم چقدر به این وسایل اعتیاد پیدا کرده‌ایم و تا دیر نشده فکری به حال نوع زندگی مان بکنیم.

7. سفر شما را به حرکت وامیدارد

سفر اثبات این استدلال است که انسان و زندگی در حرکت است. هیچ فردی مجبور نیست برای همیشه در یک خانه، شرکت، و یا در یک رابطه بماند. هرچقدر بیشتر سفر کنید بیشتر مطمئن می‌شوید که همیشه برای ایجاد تغییر در زندگی‌تان آزاد هستید.

یک جمله معروف هست که میگوید: شما درخت نیستید، اگر جایی را که در آن ایستاده اید دوست ندارید،  می توانید آن را تغییر دهید.

8. سفر کمک می‌کند که زمان بیشتری داشته باشید

اگر همیشه به فکر اتفاق بعدی باشید و انتظار آن را بکشید اصلا سفر خوبی نخواهید داشت. سفر به شما یاد می‌دهد که باید در لحظه زندگی کنید و از زمانی که در حال حاضر دارید بهترین استفاده را کنید. همیشه به یاد داشته باشید سفر شما از نقطه آغازین حرکت شما شروع میشود و لزوما رسیدن به مقصد شما هدف نیست.

۹. سفر باعث افزایش حقدت حواس شما می  گردد

وقتی در سفر هستید باید مدام از خودتان و اطرافیانتان مراقبت کنید. همین کار باعث می شود تا حواس شما فعال شود. حواسی که در حالت عادی از آن‌ها استفاده نمی‌کردید.

همچنین در سفر قدرت تخیل شما به کار میفتد. شما در هنگام مسافرت قادر به فکر کردن به مراحل مختلف می‌شوید و به سرعت در حال حرکت بین سناریو‌های متفاوت می‌شوید که «اگر این اتفاق افتاد من هم فلان کار را انجام میدم» .

۱۰. سفر به شما کمک می‌کند که شخصیت خودتان را بهتر بشناسید

سفر شما را در شرایطی قرار می‌دهد که قبلا آن را تجربه نکرده‌اید. در این حالت می‌توانید ببینید در این شرایط چه عکس العملی خواهید داشت. وقتی از محدوده راحتی خود خارج می‌شوید بهتر و بیشتر با شخصیت واقعی خودتان رو به رو خواهید شد.

۱۱. سفر به شماکمک می کند تا همسفر خود را عمیقا بشناسید

سفر پر از شرایط متفاوت و غیرقابل پیش بینی است. دقیقا به همین دلیل است که گفتهاند برای شناختن افراد با آنها مسافرت کنید. در حین سفر می‌توانید اخلاقیات طرف مقابل را بفهمید. می توانید بفهمید آیا در زمان سختی هنوز پشت‌کار و آرامشش را حفظ می‌کند یا خیر؟

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ