haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 همه چیز درباره سفر به ترابزون

همه چیز درباره سفر به ترابزون

بیست و نهمین شهر پر جمعیت ترکیه ترابزون است. جمعیت استان ترابزون در پایان سال 2016، 779379 نفر سرشماری شده است. این استان در کنار دریای سیاه و دارای سواحل زیبای این دریاست. این منطقه بین ساحل دریای سیاه و کوه های زیگانا واقع شده و از نظر مساحت ، کوچک است.

گردشگری در ترابزون

ترابزون چهار دریاچه به نام های اوزونگل، چاکیرگل، دریاچه سرا و دریاچه هالدیزان دارد و به همین دلیل یکی از مناطق دیدنی و بسیار زیبای ترکیه به شمار می رود.

ترابزون با داشتن موقعیت طبیعی و سایر امکانات رفاهی و خدماتی، ارزش بازدید و سفر در هر فصل را دارد. مانند گنجهای گرانبها با آثار باستانی و گیاهان دارویی که هر سایه ای از رنگ سبز را به نمایش می گذارد.

ترابزون به عنوان یک مرکز تجاری بین المللی همچون پلی میان قفقاز ، آسیای میانه و غرب خدمت می کند و نقش مهمی در توسعه تجارت با خاورمیانه و کشورهای مشترک المنافع ایفا می کند. شهری با دانشگاه و بندری مدرن ، فرودگاه بین المللی ، منطقه آزاد و پتانسیل های گردشگری که به سمت آینده ای روشن و موفق در حرکت است.

آب و هوای ترابزون

ترابزون دارای گرما و سرمای نرمال در تابستان و زمستان است. در تابستان متوسط ​​دما این منطقه 32+ درجه سانتی گراد است و در سردترین روزهای زمستان دمای هوا تا 6- درجه کاهش می یابد. ترابزون دارای آب و هوای مرطوب است و میزان رطوبت آن هر از گاهی به 99 درصد افزایش می یابد. میانگین بارندگی سالانه 800-850 کیلوگرم در متر مربع است.

بهار ترابزون معمولاً بارانی و مه آلود است. پاییز  آن هم بسیار معتدل و با طبیعتی شگفت انگیز است. سردترین ماه های این منطقه خوش آب و هوای ترکیه ژانویه و فوریه است. با این ویژگی ها می توان گفت آب و هوای ترابزون گرم و دوست داشتنی است. کمترین میزان دما در مارس 6.0 درجه سانتی گراد است.

طبیعت ترابزون

ترکیه از نظر تنوع گیاهی دارای 2500 گونه گیاهی است که این به خودی خود نشان دهنده طبیعت زیبا و دیدنی این منطقه است. در مناطق جنگلی ترابزون و مناطق خارج شهر گونه های پرندگانی مانند شاهین ، عقاب و سایر پرندگان شکاری و گونه های جانوری مانند گرگ، شغال، روباه، خرس قهوه ای، گراز، بز شاخدار و گوزن را مشاهده خواهید کرد. همچنین در جنگل های ترابزون گونه های گیاهی مانند، صنوبر ، راش ، کاج چاشنی ، توسکا ، انواع شاه بلوط در حال رشد و نمو در این منطقه هستند.

تاریخچه ترابزون

اعتقاد بر این است که این شهرتوسط قبایلی با منشاء آسیای میانه ازمنطقه قفقاز تأسیس شده است. نام این شهر برای اولین بار به عنوان تراپزو بوده است. گفته می شود که این نام  از اورتا و یوکاری حیصار که مرکز شهر قدیمی بوده ، گرفته شده است . معنی و مفهوم آن هم به ساختاری که یادآور فرم میز است، اشاره دارد.

از نظر جغرافیایی، ترابزون در مهمترین نقطه تماس بین اروپا و آسیا در جاده ابریشم قرار داشته است. گفته می شود در طول تاریخ ترابزون، اقامتگاه بسیاری از تمدن های کهن بوده و هست. این شهر زیبا، از ابتدا محل رفت و آمد بشر بوده و دارای میراث فرهنگ غنی پر از داستان و ترانه های عامیانه است.

بررسی روند تاریخی شهر نشان دهنده این است که ترابزون تحت حاکمیت های میلتوس ، پارس ها ، رومی ها ، بیزانس ها و کومنوس بوده است.

این شهر اسرارآمیز شرقی مورد بازدید بسیاری از مسافران داخلی و خارجی قرار گرفته و سوژه خاطرات جهانگردان مشهور زیادی از جمله مارکو پولو شده است.

آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که از دوره های روم ، بیزانس و عثمانی در این شهر باقی مانده اند ، شهری که سلطان بزرگ عثمانی یعنی سلطان سلیمان در آن متولد و تا سن 15 در آنجا بزرگ شده است.

سایر جاذبه های ترابزون

علاوه بر ارزش های تاریخی و فرهنگی ، طبیعت بکر و زیبای این ممنطقه همچون دریاچه ها، رودخانه ها، کوهستان ها، اصلی ترین زیبایی های طبیعی به شمار می آیند که ترابزون را از سایر شهرهای ترکیه متمایز می کند. علاوه بر زیبایی های طبیعی ارائه شده ارائه صنایع دستی خاص این منطقه، چیزی است که هنر دوستان رابه سمت آن میکشاند.

نقره و طلا در دست صنعتگران ترابزون به گلدوزی و دستبند حصیری تبدیل می شود، ساز هرونو و کمانچه و سایر عناصر فولکلور نمادهای اصلی تبلیغ جهانی ترابزون هستند.

مردم ترابزون

مردم ترابزون از نظر سنّت و سبک زندگی از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. قبایل مختلف ترک در ترابزون زندگی می کنند. همچنین در سراسر ترابزون ، نامهای خانوادگی متفاوتی متداول است که این امر نشانگر حضور ترکهای چپنی در منطقه است. در دوره عثمانی منطقه ترابزون ولایت چپنی نام داشت.

امروزه مردم ترابزون از یک زبان ترکی استفاده می کنند که بسیار شبیه به منطقه شیکی آذربایجان است. همچنین در ترابزون، رومیکا (زبان رومی باستان / یونانی) توسط 5000 سخنران صحبت می شود.

 

اگر می خواهید از ترابزون اطلاعات بیشتری به دست آورید این مطلب را از دست ندهید:

بهترین رستوران های ترابزون ترکیه

 

شهرهای خواهرخوانده ترابزون

روسیه سوچی ، روسیه (1993)

چین ریژآوو ، چین (1997)

ایالات متحده آمریکا شیکاگو ، ایالات متحده (1998)

مجارستان زیگتوار ، مجارستان (1998)

جورجیا باتومی ، جورجیا (2000)

ایران رشت ، ایران (2000)

ایران زنجان ، ایران (2001)

بوسنی و هرزگوین تراونیک ، بوسنی و هرزگوین (2005)

ترکیه استان قهرمان مرعش ترکیه (2006)

آلمان دورتموند ، آلمان (2013)

صومعه سوملا

صومعه سوملا در منطقه ماچکا در ترابزون قرار دارد و یکی از مراکز دیدنی این شهر است. صومعه سوملا در سالهای 365-395 (تاریخ احتمالی) بر روی صخره های شیب دار تأسیس شده است . این صومعه در بین مردم به عنوان صومعه مریم مادر نیز شناخته میشود. صومعه تاریخی و باستانی سوملا مکانی ایده آل برای عکاسی و ثبت خاطرات در سفر به ترابزون است.

قلعه ترابزون

قلعه ترابزون  واقع در مرکز شهر ترابزون ، در قرن پنجم میلادی ساخته شده است. جهانگردان کهن این قلعه را به این شکل توصیف کرده اند: در طرف کوه یک خندق عمیق وجود دارد همانند چاه جهنم،  جایی که هفتاد و هفت مرد وارد آن می شوند. بر روی سنگ برش خورده ای خالص، خانه ای است محافظت شده با  انبارها و گلخانه ها.

صومعه وازلون

صومعه وازلون ، صومعه دیگر در ماچکا است که با صومعه سوملا متفاوت است و دارای غارها و چشمه ای مقدس است. تاریخ تأسیس و بنیانگذار آن مشخص نیست. البته شایع است که بین سالهای 270-317 میلادی تأسیس و ساخته شده است. از جمله شایعات دیگر آن است که نام خود را از کوهی به نام زابلون گرفته است.

اوزون گول

اوزون گول یا دریاچه طولانی ، که نام آن را بعنوان یکی از مقاصد گردشگری ترابزون بسیار شنیده ایم ، یک مکان شگفت انگیز در  دل طبیعت است. زیبایی این منطقه بقدری است که نمی توان آن را در نوشته ها توصیف کرد. در منطقه گردشگری دریاچه طولانی، تورهای گردشگری زیادی از سرتاسر دنیا برگزار می شود. مسافران و مهمانان این دریاچه با منظره هایی نفس گیر و جذاب روبرو می شوند که در تصاویر و عکس های خود آن را برای همیشه ثبت می کنند. در اطراف دریاچه هم رستوران های محلی با  غذاهای محلی پذیرای مهمانان خود هستند.

صومعه پریسترا

صومعه پریسترا در اواسط قرن هشتم در نزدیکی روستای شمشیرلی از منطقه ماچکا در ترابزون تأسیس شده است ، این صومعه یکی از بناهایی است که برای گردشگران و عاشقان مکانهای تاریخی ، به اندازه صومعه سوملا مورد توجه قرار میگیرد.

کاخ موزه آتاترک

کاخ موزه آتاتورک توسط بانکر کاستانتین کبیاندیس از ترابزون در سال 1890 به عنوان یک خانه باستانی ساخته شد و ویژگی های معماری باروک را دارد. مصطفی کمال در سفر خود به ترابزون در سال 1924 ازساخت این اقامتگاه ابراز قدردانی کرد و بعداً در سال 1930 به بازدید آن آمد. اکنون این کاخ گردشگران زیادی را پذیرا است.

پارک ملی آلتین دره

پارک ملی منطقه آلتین دره یا دره طلا همراه با زیباترین چشم اندازهای دریای سیاه شرقی میزبان گردشگران و توریست ها است. این پارک  با تنوع زیاد گیاهان و حیوانات در یک دره عمیق که گویی زندگی در بالاترین سطح خود در جریان است ، بازدید کنندگان خود را تحت تأثیر قرار می دهد.

بازار تاریخی بدستان

بازار تاریخی بدستان  یکی از نمونه های معماری تاریخی در ترابزون است، که در نقطه مرکزی شهر قرار دارد. بازار بدستان، که گفته می شود توسط ژنوی ها ساخته شده و سپس توسط ترکها گسترش یافته است ، با ساختار معتبر خود مورد توجه گردشگران زیادی است.

محصولات محلی، کالاهای دستباف و سوغات ترابزون در این بازار به فروش می رسد. اگر می خواهید از ترابزون چیزی به یادگار با خود ببرید یا برای برای دوستان و آشنایان سوغات تهیه کنید، بازدید از این بازار را فراموش نکنید. برای رسیدن به این بازار هم میتوانید از  حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

موزه ایاصوفیه ترابزون

موزه ایاصوفیه در حقیقت کلیسایی بوده است که بین سالهای 1238 تا 1263 و در زمان سلطنت پادشاه مانوئل کومننوس در ترابزون ساخته شده است. در اطراف این کلیسا یک برج دیدبانی است که قدمت آن به سال 1427 برمی گردد.

کلیسای ایاصوفیه پس از فتح ترابزون توسط سلطان محمد فاتح در سال 1461 به مسجدی تبدیل شد ودر سال 1868 با تشویق ها و پیگیری های رضا افندی تعمیر شد. این مسجد که در طول جنگ جهانی اول به عنوان انبار و بیمارستان  مورد استفاده قرار گرفته بود، پس از جنگ  مرمت شد و در سال 1964 بعنوان موزه ایاصوفیه شروع به کار کرد و مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفت.

بزتپه

بزتپه با منظره باشکوهش قطعاً یکی از مکان هایی است که باید در طول تعطیلات خود در ترابزون از آن دیدن کنید و در بالای تپه از منظره بی نظیر شهر لذت ببرید. در باغ چای می توانید یک قوری چای بخرید و از مناظر اطراف لذت ببرید. همچنین اگر هوا ابری نباشد می توانید عکس های یادگاری زیبا و به یاد ماندنی از سفر ترابزن با خود بگیرید. یادآوری می کنیم که نمای شب نیز در بزتپه بسیار زیباست.

ییلاق لاپازان

هوای خنک و تمیز ، طبیعت سرسبز و بکر از ویژگی های لاپازان است. اگر می خواهید تعطیلاتی به یاد ماندنی در فلات دریای سیاه داشته باشید ، می توانید تجهیزات کمپینگ خود را تهیه کرده و به سمت ییلاق لاپازان بروید. ارتفاع 2200 متری از دریا لاپازان را به بهشت گردشگران طبیعت تبدیل کرده است. برای اینکه در جاده خاکی منتهی به فلات مشکلی نداشته باشید ، با وسایل نقلیه آفرود راهی لاپازان شوید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ