haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 مترو کیف اوکراین

مترو کیف اوکراین

مترو کی یف

مترو کی یف یک سیستم حمل و نقل سریع که پایه اصلی حمل و نقل عمومی کیف است.

این اولین سیستم حمل و نقل سریع در اوکراین و سومین سیستم در اتحاد جماهیر شوروی پس از مسکو و سن پترزبورگ است.

مترو کیف سه خط با طول کلی 67.56 کیلومتر و 52 ایستگاه دارد. این سیستم روزانه 1.331 میلیون مسافر را با خود حمل می کند و عمیق ترین ایستگاه جهان ، آرسنالا (با عمق 105.5 متر) در این سیستم یافت می شود.

 

مترو کیف خط 1 (Sviatoshynsko-Brovarska)

تمام ایستگاه های ساحل شرقی رودخانه Dnieper زمینی یا بالاتر از سطح زمین هستند. وجود آب و هوای معتدل اوکراین مانع از خراب شدن شدید ایستگاه های آنجا شده است.

پنج ایستگاه اصلی این خط به عنوان بناهای معماری شناخته می شوند و بنابراین توسط دولت محافظت می شوند. خط قرمز شلوغ ترین است و روزانه 557.9 هزار مسافر را جابجا می کند.

 

مترو کیف خط 2 (Obolonsko – Teremkivska)

خط 20.95 کیلومتری اوبولونسکو – ترمکیووسکا خط دوم متروی کیف است که اولین بار در سال 1976 افتتاح شد.امتداد آن به سمت جنوب در امتداد ساحل راست رودخانه دنیپر گسترش یافته است.

از نظر معماری این خط برخی از بهترین نمونه های ویژگی های معماری اواخر شوروی را نشان می دهد. در حالی که جدیدترین آنها در 2010-2013 نمونه خوبی از ایستگاه های مدرن با برخی از نقوش ملی دکوراسیون و با دسترسی برای افراد معلول است.

این خط آبی است و روزانه 460.9 هزار مسافر را جابجا می کند.

 

مترو کیف خط 3 (Syretsko-Pecherska)

طولانی ترین خط در مترو کیف 23.9 کیلومتر خط SyretskoPecherska سومین خط متروی کیف است که اولین بار در سال 1989 افتتاح شد. این یک محور اصلی شمال غربی-جنوب شرقی سیستم حمل و نقل سریع کیف است.

قبل از عبور از روی یک پل نیمه پوشیده و سپس رفتن به مناطق مسکونی جنوب شرقی کیف از سمت راست رودخانه Dnieper شروع می شود.

معماری این خط مدرن است و برخی از نقوش تزئینی پس از استقلال را نیز نشان می دهد. از نظر فنی این خط یک پیشرفت بزرگ است و طولانی تر و گسترده تر از بخش های قدیمی است. همچنین برخی از ایستگاه های آن دارای امکان دسترسی معلولان هستند.

این خط روی نقشه ها سبز رنگ است.

 

 

مترو کیف اوکراین
مترو کیف اوکراین

معماری ایستگاه های مترو اوکراین

مانند همه سیستم های مترو در اتحاد جماهیر شوروی سابق که به تزئینات زنده و رنگارنگ معروف هستند سیستم کیف نیز از این قاعده مستثنی نیست. ایستگاه های اصلی مرحله اول با جزئیات تزئین شده اند و معماری استالینیستی پس از جنگ آمیخته با نقوش سنتی اوکراین را نشان می دهد.

بسیاری از اولین پروژه های ایستگاه های ارائه شده در آغاز دهه 1950 پر از عناصر تزئینی غنی مانند موزاییک، تزئینات، نقش برجسته ها، مجسمه ها و سنگ مرمر بسیار هستند.

قرار بود هر ایستگاه شکل اصلی خودش را داشته باشد به عنوان مثال ایستگاه آرسنالا به جای یک سالن مرکزی کوچک باید دارای یک سالن وسیع با مجسمه های جنگجویان جنگ های داخلی و بزرگ میهنی است.

 

 

ایستگاه Vokzalna

ایستگاه Vokzalna با تزئینات و نقش برجسته های روی ستون ها و یک نقشه بزرگ تزئینی از اوکراین است در حالی که ایستگاه Politeckhnichniy Institut دارای صفحات موزاییکی بزرگ که عناصر مربوط به علوم طبیعی را به تصویر می کشد، است.

ایستگاه های بعدی که در سال 1963 افتتاح شدند ظاهری زاهدانه و سختگیرانه داشتند. ایستگاه های فضای باز ، که در دهه 1960 افتتاح شد و بعداً ایستگاه های زیرزمینی 1971 با یک پروژه ابتدایی استاندارد، ساخته شد.

عملکرد به مهمترین عامل در طراحی های جدید تبدیل شد و ایستگاههای ساخته شده در آن زمان که از نظر ظاهری تقریباً یکسان بودند صرفه جویی در طراحی الگوهای کاشی و مواد پوشش ستون را به همراه داشت.

 

 

معماری تزئینی

فقط در دهه 1970 معماری تزئینی شروع به بازیابی کرد و ایستگاه های ساخته شده از دهه 1980 به بعد در مقایسه با ایستگاه های همان دوران در شهرهای دیگر اتحاد جماهیر شوروی سابق طراحی ابتکاری بیشتری را نشان می دهند.

همچنین برخی از ایستگاههای قدیمی در زمینه نورپردازی و بازسازی برخی از مواد تزئینی به روزرسانی شده اند و پس از اعلام استقلال اوکراین و انحلال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 برخی از نمادهای شوروی که در اصل در دکور گنجانده شده بودند با زمان مدرن سازگار شده و یا با تغییر ترکیب معماری آن ایستگاه ها به کلی حذف شدند.

پس از آن تمام نمادهای اتحاد جماهیر شوروی به دلیل قوانین برچیده شدن امنیت در سال  2015 حذف شدند.

 

 

مترو کیف اوکراین
مترو کیف اوکراین

جریان مسافر

از سال 2015 “لیسووا” با عبور 58.5 هزار مسافر در روز (به طور متوسط) شلوغ ترین ایستگاه در مترو کیف بود.

ازدحام در ایستگاه “Vokzalna” در ساعات شلوغی به دلیل داشتن تنها 3 پله برقی و تنها یک نقطه دسترسی برای ورود و خروج از ایستگاه مشکل ساز است.

ایستگاه “Akademmistechko” با 51.1 هزار مسافر در روز سوم است و اینها تنها ایستگاههایی هستند که بیش از 50000 مسافر در روز دارند.

ایستگاه “Livoberezhna” در همان خط 48.1 هزار نفر در روز را جا به جا می کند.

مکان پنجم مربوط به ایستگاه از خط آبی (M2) در جریان مسافر است. ایستگاه “Pochaina” (46.2 هزار) ، و “مینسکا” با 45.5 هزار رکورد در جابه جایی مسافر، در مکان های بعدی هستند.

در خط SyretskoPecherska شلوغ ترین ایستگاه “Lukyanivska” است که فقط کمتر از 40 هزار مسافر در روز از آن عبور می کنند.

در مقابل کمترین ایستگاه در این سیستم ایستگاه “دنیپرو” (خط قرمز) است که فقط 2.8 هزار مسافر روزانه از خدمات آن استفاده می کنند.

Chervonyi Khutir ایستگاه دیگری با جابجایی مسافر روزانه کمتر از 5000 است و خالی ترین ایستگاه روی خط آبی “Posthtova Ploshcha” است که 8.9 هزار نفر را می پذیرد.

 

 

 

مراکز را به خطوط دیگر و سایر وسایل حمل و نقل سریع منتقل کنید

از مراکز حمل و نقل “Vokzalna” مهمترین آنها است. این ایستگاه با دسترسی مستقیم به ایستگاه راه آهن کیف، بزرگترین ایستگاه مترو اوکراین است.

یکی دیگر از مراکز حمل و نقل که از اهمیت بالایی برخوردار هستند عبارتند از: Livoberezhna ، Darnytsia ، Pochaina به عنوان ایستگاههایی که مسافران را در رفت و آمد از Troieshchyna (بزرگترین منطقه مسکونی در کیف) می پذیرند.

 

 

 

توزیع ایستگاه ها در سطح شهر

ایستگاه های موجود در خطوط با 10 بخش فرعی کیف روبرو می شوند اما گسترش آنها ناهموار است و بیشترین تعداد مربوط به منطقه شوچنکیووسکی است که دارای 13 ایستگاه است . هر دو گروه Pecherskyi و Holosiivskyi دارای 11 ایستگاه هستند.

در حالی که Desnyanskyi raion با وجود پرجمعیت ترین منطقه در کیف از ارتباطات مترو محروم است و فقط 2 ایستگاه در دسترس است.

اطلاعات فوق نشان می دهد که قسمت کرانه سمت راست کیف شامل اکثریت مطلق ایستگاه هاست.

 

 

 

بلیط

قیمت بلیط در مترو اوکراین 8.00 hryvnia (0.28 دلار) هزینه دارد. هزینه این خدمات با کارت های اعتباری مترو یا بلیط های کاغذی دارای QR پرداخت می شود.

 

کارتهای اعتباری

برای ورود به مترو از کارتهای بدون تماس نیز استفاده می شود کارت را می توان با هزینه کمی 15 hryvnias (0.53 دلار) خریداری کرد و برای حداکثر 50 سفر می توان آن را شارژ نمود.

با استفاد از این بلیت ها هر سفر  0.30 گریونی ارزان تر می کند.

مسافر همچنین می تواند با استفاده از کارت بانکی هزینه کرایه را پرداخت کند کارتهای MasterCard PayPass یا Visa PayWave پذیرفته شده اند و برای ورود به مترو می توان از Google Pay و Apple Pay نیز استفاده کرد.

کارتها را می توان توسط صندوقدار یا با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک شارژ کرد. پایانه ها اسکناس های کاغذی یا سکه های گریونا را می پذیرند و بلیط را برای شما صادر می کنند .

همچنین نوع دیگری از کارتها را می توان برای سواری نامحدود در مدت یک یا نیم ماه به قیمت 380 hryvnias خریداری و شارژ کرد.

 

مطلب پیشنهادی:

ویزای اوکراین

 

 

پیشرفت و توسعه برنامه ریزی شده

در سال 2012 برنامه های متروی کی یف قصد داشت تا سال 2025 تقریباً دو برابر شود. در حالی که اتمام این طرح عملی به نظر نمی رسد از اوایل سال 2000 تعدادی ایستگاه جدید افتتاح شده است.

 

ساخت خط 4

مترو کیف خط 4 (Podilsko-Vyhurivska)

خط چهارم مترو کیف (همچنین به عنوان خط “PodilskoVoskresenska” شناخته می شود) مناطق Troieschyna شمالی ساحل سمت چپ را با مرکز تجاری جزیره Rybalskiy در رودخانه Dnieper متصل می کند و از آنجا ادامه خواهد یافت و به منطقه پودیل خواهد رفت.

این خط به سمت غرب در امتداد دامنه شمالی Starokyivska Hora و به سمت شمال غربی مرکز کیف ادامه خواهد یافت جایی که به جنوب می چرخد ​​و به ایستگاه راه آهن مسافربری کیف می رسد.

آخرین مرحله برنامه ریزی شده خط را به فرودگاه Zhuliany کیف و مناطق مسکونی در مسیر آنجا متصل می کند.

این بخش قرار بود تا سال 2000 افتتاح شود اما به دلیل مشکلات مالی پروژه متوقف شد.

از عواملی که به تعلیق این پروژه کمک کرد مشکلات ساخت و ساز و بحران مالی 2007-2008 بود. کار روی این پروژه در اواسط سال 2017 مجدداً آغاز شد و قرار است تا پایان سال 2021 افتتاح شود.

در ماه مه سال 2017 شورای شهر کیف تفاهم نامه ای را با یک کنسرسیوم چینی (که شامل گروه بین المللی راه آهن چین و گروه ساختمانی چین است) امضا کرد تا پیشرفت فعلی پروژه را ارزیابی کند و در نهایت برای ساختن نهایی خط گفته می شود که کارهای مقدماتی برای نوسازی ساخت و ساز انجام می شود.

برنامه ریزی شده است که اولین بخشهای این خط تا سال 2025 به پایان برسند. در حالی که ساخت و سازهای بعدی احتمالاً پس از سال 2030 پایان می یابد.

 

مترو کیف خط 5 (Livoberezhna)

این خط برای اولین بار در سال 1974 به عنوان یک خط برنامه ریزی شده روی نقشه ها ظاهر شد. سرانجام یک امتداد به سمت جنوب آغاز می شود که در امتداد ساحل سمت چپ Dnieper تا منطقه Osokorky جنوبی دنبال می شود. این آخرین پروژه در مترو است که در طرح توسعه فعلی پیش بینی شده است.

در سال 2009 برنامه ریزی شده بود که اولین مرحله این خط در سال 2019 راه اندازی شود با این حال از 6 جولای 2017 هیچ مناقصه ای برای ساخت و ساز برگزار نشده و ساخت و ساز آن آغاز نشده است.

 

مترو کیف خط 6 (Vyshhorodsko-Darnytska)

VyshhorodskoDarnytska خط پیشنهادی در مترو کیف است. در حال حاضر این برنامه در دست برنامه ریزی است و انتظار می رود این خط در آینده دور ساخته شود (پیش بینی می شد که هرگونه ساخت و ساز پس از سال 2025 شروع شود) با این حال اندکی پس از اعلام چنین پیشنهادی این پروژه از دولت فعلا به حالت تعلیق درآمده است.

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ