haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 هرچه باید درباره باکو آذربایجان بدانید

هرچه باید درباره باکو آذربایجان بدانید

باکو که در ترکی آذربایجانی به آن   Bakıمیگویند، پایتخت جمهوری آذربایجان و شرقی‌ترین و بزرگترین شهر و بندر جمهوری آذربایجان است.

این شهر در ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان است.

بخش قدیمی شهر باکو (İçəri Şəhər  ایچری شَهَر ) همراه با برج و حصار قلعه شهر که از سده‌های میانه بجا مانده، یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است. در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد.

ریشه‌شناسی نام باکو آذربایجان

نام باکو نامی پهلوی می‌باشد که از بادکوبه گرفته شده‌است. رواج نام بادکوبه برآمده از شرایط طبیعی شهر است. جمعیت ترک‌زبان از عنوان باکی استفاده می‌کنند که پس از رسمی شدن زبان ترکی آذری رسمیت یافته‌است.

اقتصاد باکو آذربایجان

بزرگترین شاخص صنعت باکو نفت است و صادرات نفت آن سهم بزرگی در درآمد ارزی آذربایجان داشته باشد. وجود نفت در این شهر از قرن هشتم شناخته شده‌است. بهره‌برداری تجاری از سال ۱۸۷۲ آغاز شد و با آغاز قرن بیستم میادین نفتی باکو جزء بزرگترین‌ها در جهان بودند.

باکو قبل از جنگ جهانی دوم، یکی از بزرگترین مراکز تولید تجهیزات صنعت نفت بود. در حال حاضر نیز اقتصاد نفتی باکو در حال توسعه و احیای مجدد است.

گردشگری و خرید در باکو آذربایجان

باکو یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در منطقه قفقاز است. هتل‌های باکو در سال ۲۰۰۹ هفت میلیون یورو درآمد داشته‌اند. بسیاری از هتل‌های زنجیره ای مطرح در جهان، در این شهر حضور دارند. باکو دارای مناطق دیدنی و گردشگری بسیاری است، از جمله آن می‌توان به میدان چشمه‌ها، ساحل یک و هزار شب، ساحل شیخوف و سنگ‌های نفتی اشاره کرد.

باکو چندین مرکز خرید معروف‌ همچون پورت باکو، پارک بولوار، بازار گنجلیک، پارک مترو، ۲۸ مال، شهر ایگون و AF مال دارد.

موقعیت جغرافیایى و اطلاعات شهر باکو آذربایجان

باکو، بزرگترین شهر آذربایجان و بزرگترین بندر دریاچه خزر و منطقه قفقاز است.

این شهر به دوازده ناحیه و 48 شهر تقسیم شده است. بر اساس رتبه بندی ها، باکو در میان 10 شهر برتر با زندگی شهری شبانگاهی لذت بخش قرار دارد.

در این شهر بادهای بسیار ی می وزد تا جاییکه گاها از آن به عنوان شهر بادها نیز یاد می شود.  و از همین روست که آن را در قدیم بادکوبه می نامیدند.

جمعیت آذربایجان

جمعیت آذربایجان در سال 2019، ده میلیون نفر برآورده شده است که از این تعداد 2.2 میلیون نفر در باکو زندگی می کنند یعنی در حدود 20% جمعیت آذربایجان پایتخت نشین هستند.

آب و هوا باکو آذربایجان

جالب است بدانید میانگین دمای باکودر طول سال  14.2 درجه سانتی گرادی است. دمایی که تنها 0.1 درجه با دمای متوسط کل زمین اختلاف دارد. در اصل باکو دارای آب و هوای نیمه خشک و معتدل قاره ای است و میانگین بارش سالانه در آن حدودا 329 میلی متر است.

باکو دارای تابستان هایی گرم و خشک، زمستان هایی بسیار سرد و نسبتا مرطوب و خنک است. در برخی سال ها بارش برف در این شهر نسبتا زیاد است و سطح شهر در تمام طول زمستان با برف پوشانده شده است. بدین ترتیب آب و هوای باکو در بسیاری از ماه های سال بسیار خنک و خوشایند است. همچنین گرمترین ماه های سال در باکو ماه های ژوئیه و اوت با میانگین دمای 26.4 درجه سانتیگراد و سردترین ماه های سال ماه های ژانویه و فوریه با میانگین دمای 4.3 درجه سانتیگراد می باشند.

حمل و نقل بین المللی در آذربایجان

هوایی

فرودگاه بین المللی حیدر علی اف

فرودگاه بین المللی حیدر علی اف در فاصله 25 کیلومتری تا مرکز شهر قرار گرفته و پایگاه اصلی خطوط هوایی آذربایجان ایرلاینز ((Azerbaijan Airlines، آئروفلوت (Aeroflot)، آسترین ایرلاینز (Austrian Airlines)، ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines)، لوفت هانزا (Lufthansa) و هواپیمایی قطر (Qatar Airways) می باشد.

فرودگاه بین المللی حیدر علی اف به عنوان تنها فرودگاه تجاری در باکو خدمت رسانی می کند. چندین پایگاه هوایی کوچکتر در نزدیکی باکو نظیر پایگاه هوایی باکو کالا (Baku Kala Air Base) نیز یافت می شود که به هواپیماهای خصوصی، هلیکوپترها و چارترها اختصاص دارند.

دریایی

با توجه به اینکه باکو از سمت شرق با دریای خزر ارتباط دارد، سیستم حمل و نقل دریایی در آن از اهمیت والایی برخوردارست. خدمات حمل و نقل با کشتی در آذربایجان از باکو به  شهرهای ترکمن باشی در ترکمنستان و بندر انزلی و نوشهر در ایران انجام می‌شود.

بندر باکو به عنوان بزرگترین بندر دریای خزر در سال 1902 تاسیس گردید، بندری بزرگ که دارای ترمینال اصلی بار کشتی، ترمینال کانتینر، ترمینال کشتی، ترمینال نفت، ترمینال مسافربری و ترمینال ناوگان بندر می باشد.

زمینی

قطار

قطارهای شبانه از روسیه و اوکراین به صورت منظم به باکو رفت و آمد می کنند. قطارهای مسیر مسکو با زمان 60 ساعته به باکو می رسند. قطار سن پترزبورگ این مسیر را 70 ساعت می پیماید. از دیگر شهرهای مرتبط (البته با ارتباط کمتر) می توان به نووسیبیرسک (Novosibirsk) با مسیری 80 ساعتی، یکاترینبورگ (Yekaterinburg) با مسیری 75 ساعتی و کی یف (Kiev) با مسیری 68 ساعتی اشاره کرد.

هزینه استفاده از قطارهای داخلی بسیار ارزان می باشد و اغلب سفرها با پرداخت تنها 3 منات و حتی کم تر در صورت استفاده از واگن های چند نفره انجام می شود.

اتوبوس

اتوبوس های مسیر باکو و لنکران در نوبت های مختلف و ساعات 11:50، 15، 16 و 17 حرکت می کنند. اتوبوس های شکی نیز ساعتی و با دریافت 4 منات سفری 7 ساعته را آغاز می نمایند. مقصد اتوبوس های بین المللی باکو شامل ایران، ترکیه و تفلیس می باشد.

مینی بوس

سفر به شکری از باکو 6 ساعت، به لنکران 5 ساعت، به خاچماز 3 ساعت، به شهرستان ساعتلی 5 ساعت و به ایمیشلی 4 ساعت با مینی بوس های این مسرها به طول می انجامد.

 

این متن را از دست ندهید شاید برایتان جالب باشد!

معرفی جاذبه های توریستی شهر باکو

دانستنی های مهم شهر باکو آذربایجان        

دانستن اطلاعات زیر برای سفر به باکو برای شما بسیار مفید است:

اختلاف ساعت با تهران 30 دقیقه عقب تر

سطح قیمت: کمی ارزان تر از تهران

پول رایج: منات (AZN)

زبان اصلی: زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد.

زبان دوم: جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

دین و مذهب در آذربایجان90 :  درصد مردم آذربایجان را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند اما با این حال خوب است بدانید آذربایجان کشوری سکولار است و در این سرزمین آزادی مذهبی وجود دارد. این بدان معناست که قوانین مذهبی در این کشور وجود ندارد.

سوغات شهر: از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی رنگ و روغن اشاره کرد.

وضعیت بهداشتی: سیستم درمانی و سلامت باکو چندان به روز نیست اما در طی سال های اخیر پیشرفت های بسیاری داشته و امروزه کلینیک و بیمارستان های بسیاری در سطح پایتخت آذربایجان به چشم می خورد که با وضعیت قابل قبولی خدمات پزشکی را ارائه می دهند.

از دیگر اطلاعات و نکات ضروری پیش از سفر می توان به عبارات کوتاه و پرکاربرد مقصد و شماره های ضروری آن شهر اشاره کرد. دانستن این اطلاعات، هم سفر را برای شما راحت تر خواهد کرد و هم آمادگی شما را برای عکس العمل به جا در اتفاقات غیر منتظره بالا می برد.

شماره های ضروری:            

پیش شماره آذربایجان 994
پیش شماره شهر باکو 12
پلیس 102
آتشنشانی 101
حوادث گاز 104
اورژانس 103
کنسولگری ایران در باکو ۴۳۳۰۳۶۱

امنیت جمهوری آذربایجان

خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص‌های جهانیِ امنیت در سطح خوبی است. جالب است بدانید این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد.

نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز در شهر باکو بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در طی روز و شب در این شهر بالاست.

با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، در این شهر ضروی است:

اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب ها تنهایی بیرون نروید.

می توانید هر گونه جرم و خلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش بدهید و یا با شماره 102 تماس بگیرید. برای تلفن کردن همیشه افرادی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت کنند. اما اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید، کسی را برای ترجمه حرف هایتان همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست، امضا نکنید.

تعطیلات رسمی باکو آذربایجان

روز همبستگی آذربایجان

تعطیلات سال نو

روز عزای ملی

روز زن

عید نوروز

سالروز پیروزی بر فاشیسم

روز جمهوری

روز عید فطر

روز ملی ارتش

عید قربان

روز استقلال

روز ملی پرچم

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ