haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 شهرهای مهم اوکراین؛ خارکف

شهرهای مهم اوکراین؛ خارکف

خارکف در قسمت شمال شرقی اوکراین در ناحیه ای که “اوکراین اسلوبودایی” خوانده می شود، قرار دارد. این شهر در مسیر سه رودخانه ی اودی، لوپان و خارکف ساخته شده است. این شهر چشم نواز و زیبا تاریخچه‌ای شگفت انگیز دارد. ساخت این شهر به سال 1654 برمی گردد؛ زمانی که یک جنگجو به نام “خارکف” آن را تاسیس نمود. در موزه‌ی  Prospekt Lenina داستان افسانه‌ای این جنگجو زنده نگه داشته می‌شود. این شهر در دوران امپراطوری تزاری، شهری مهم و  مرکزی فرهنگی در اوکراین محسوب می شد.

در طول قرن نوزدهم، شهر خارکف محل انقلاب فرهنگی اوکراین و خانه‌ی دانشکده‌ی نویسندگان سبک رمانتیسم بود. بعد از آن هم در اوایل قرن بیستم  (دسامبر سال 1917) زمانی که استقلال اوکراین اعلام و اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت، خارکف به شهر اول اوکراین تبدیل شد.در طول این تغییرات  و تا سال 1934 خارکف پایتخت اوکراین باقی ماند.

در همین سال‌ها به عنوان پایتخت جمهوری اوکراین پیشرفت‌هایی استثنایی را در حوزه ی ادبیات، تئاتر و آموزش تجربه کرد و تبدیل به یکی از مهم‌ترین مراکز تحصیلی و فرهنگی در کشور اوکراین شد.  در طی جنگ جهانی دوم، خارکف در دو موقعیت مختلف توسط ارتش آلمان تسخیر شد و در جنگ هایی که در آن صورت گرفت، مردم زیادی جان خود را از دست دادند. در نهایت در 23 آگوست 1943، شهر از تسخیر ارتش آلمان خارج گردید.

امروزه انیستیتوهای آموزش عالی بسیاری در خارکف وجود دارد که شامل یک دانشگاه (تاسیس شده در سال 1805) و موسسات آموزشی پلی تکنیک، علوم پزشکی، کشاورزی و موسسات مهندسی متعدد می شود. به علاوه، خارکف محل چندین موسسه ی تحقیقاتی-علمی، یک پارک فرهنگ فیزیکی و یک گلخانه‌ی گیاهان بومی است.

یک حقیقت شناخته شده درباره ی شهر خارکف این است که این شهر مرکز علمی، صنعتی و آموزشی اوکراین است. بعضی از بهترین موسسات آموزشی کشور اوکراین در خارکف قرار دارند. در 13 دانشگاه ملی شهر خارکف، سالانه بیش از 150000 دانشجو (شامل 9000 دانشجوی خارجی از 96 کشور جهان) تحصیل می کنند. این شهر همیشه مرکز تحقیقات و نوآوری بوده و نقش به سزایی در پیشرفت شاخه های علمی نظیر هوافضا، پزشکی و داشته است.

به جز مراکز آموزشی و صنعتی مشهور و مهم، تالار فیل هارمونیک، چندین سالن تئاتر (که قدیمی ترین آنها در سال 1780 ساخته شده) و تعدادی موزه  نیز در این شهر تاریخی و حماسی وجود دارد. سیستم متروی خارکف نیز در سال 2001 تاسیس شد و هم اکنون این شهر به سیستم متور جهت حمل و نقل نیز مجهز است.

جالب است بدانید بزرگترین میدان اروپا (میدان لنین) در این شهر واقع شده است. این شهر که پایتخت علمی‌ اوکراین نیز نامیده شود دارای مکانهایی دیدنی و جذاب است. از مکان‌های دیدنی‌ این شعر می‌توان به هامن میدان لنین، لیثا پارک، تئاتر ختاب، گرکوا پارک و تلکبینی که در این پارک قرار دارد اشاره کرد. در نظر داشته باشید برای سفر به این شهر یا تحصیل در اوکراین باید ویزای اوکراین را تهیه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با مشاورین ستاره هفت گنج در ارتباط باشید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ