haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 خوشمزه ترین غذاهای اوکراین

خوشمزه ترین غذاهای اوکراین

از آنجا که امتحان و تست غذاهای کشورهای مختلف قسمتی از گردشگری و شناخت آن کشور به حساب می‌‌آید، در این مقاله با معرفی غذاهای اوکراین سعی کردیم لیستی از بهترین‌ها غذاهای سنتی و متنوع این کشور را برای‌تان آماده کنیم تا در هنکام سفر به این کشور همراه خود داشته باشید:

 

 1. سالو | کالباس محبوب اوکراینی

نوعی غذای اوکراینی است که با بورش سرو می‌شود. این غذا از چربی خوک درست می‌شود. سالو غذای محبوب مردم اوکراین است و با اینکه غذای چربی است ولی عقیده دارند با خوردن آن چاق نمی‌شوند. سالو به صورت خام، نمک سود شده، دودی و سرخ شده  همراه با سیر و ادویه‌حات درست می‌شود.

 

اگر به عنوان یک گردگشر به اوکراین رفته‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این غذای مشهور و افسانه‌ای اوکراینی را امتحان کنید. می‌توانید آن را در رستوران‌ها و حتی در مراکز خرید پیدا کنید. با توجه به انواع مختلفی که این غذا دارد بهتر است چند مدل مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام را بیشتر دوست دارید.

 

 

 1. سوپ بورش قرمز | از معروف ترین غذاهای اوکراین

این سوپ غذای سنتی و محبوب است که در دو نوع پخته و سرو می‌شود:‌با گوشت و بدون گوشت. بدون امتحان این غذا مثل این است که به اوکراین سفر نکرده‌اید! بورش به صورت کلاسیک به رنگ قرمز همراه با لبو و گوشت درست می‌شود. وجود لبو در آن باعث رنگ زیبای قرمز این سوپ می‌شود. اما نوع دیگری از بورش نیز وجود دارد که به رنگ سبز است. (شماره بعدی مربوط به سوپ بورش سبز است)

اجزای اصلی  بورش کلاسیک را گوشت، لبو، کلم، پیاز، سیر، فلفل، گندم، جعفری و سایر سبزیجات معطر تشکیل می‌دهد. همین سبزیجات عطر اشتهاآوری را به بورش می دهد. گاهی به آن لوبیا یا قارچ نیز اضافه می‌کنند. اما در مورد پخت آن یک قانون وجود دارد: مواد تشکیل دهنده آن نباید از 20 مورد تجاوز کند!

 

 

بورش با کمی خامه کم چرب و نان‌های کوچک اوکراینی به همراه سسی از سیر سرو می‌شود. هرچند که این غذا در اصل یک نوع سوپ است و شاید به عنوان پیش غذا معرفی می‌شود، ولی به دلیل مواد تشکیل دهنده و همراهی با نان و سیر، یک غذای کامل است و می‌توانید به عنوان غذای اصلی آن را میل نمایید.

 

 1. سوپ بورش سبز| برادر بورش قرمز

بورش سبز در اصل سوپی درست شده با سبزیجات است و رنگ و نامگذاری این غذا نیز به همین دلیل است. علاوه بر سبزیجاتی همچون شوید و جعفری در این بورش گوشت، سیب زمینی و پیاز نیز استفاده می‌شود و می‌توان آن را با خامه خورد.

 

 1. یوشکا یا اوخا | سوپ ماهی اوکراین

یوشکا یک نوع غذای سنتی و محبوب اوکراینی و در حقیقت یک نوع سوپ ماهی است. البته آن را با آب مرغ نیز درست می‌کنند و سپس به آن ماهی، سبزیجات، پیاز، سیب‌زمینی و غلات اضافه ‌می‌کنند.

قزاق‌ها به شدت به این غذا علاقه‌مند هستند و این غذا را بسیار می‌پزند. آن‌ها از این غذا به عنوان دارو برای انواع مریضی‌ها استفاده می‌کنند. چرا که ترکیبات این غذا سرشار از فسفر و کلسیم است. به همین جهت برای عملکرد هرچه بهتر مغز و اعصاب بینایی و تقویت استخوان‌ها و غضروف‌ها مفید است.

 

این غذا به صورت کلاسیک همراه با ماهی‌های اوکراینی همچون کپور، یوشکا قرمز، ماهی کهربا و سایر ماهی‌های اوکراین پخته می‌شود. گاهی در هنگام سرو به آن خامه نیز  اضافه می‌کنند. بعضی هم آن را به صورت شیرین می‌پزند.

در جنوب اوکراین به آن گوجه فرنگی اضافه می‌کنند و در پولسیا به آن قارچ خشک شده اضافه می‌کنند. در اودسا بر روی آن مخلوطی از گوجه‌فرنگی، سیر و نمک کوبیده شده میریزند و می‌خورند.

بهرحال، خوردن این غذا در اوکراین خالی از لطف نیست. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در یکی از رستوران‌های خوب این کشور، یوشکا را امتحان کنید.

 

 

 1. پچنا یا ژارکویی | از خوشمزه های غذاهای اوکراین

غذایی تشکیل شده از گوشت و سیب‌زمینی است که در ظروف سفالی و در فر پخته می‌شود. پچنا بدون آب پخته می شود و طعم بسیار لذیذی دارد. علاوه بر سیب‌زمینی و گوشت، ممکن است به آن قارچ، پیاز، سالو، هویچ و فلفل نیز اضافه کنند. بعضی از سرآشپز ها نیز به آن گوجه فرنگی و خامه هم اضافه می‌کنند.

 

این غذای خوشمزه و مقوی بین مردم اوکراین بسیار محبوب است و در تعطیلات یکی از اجزای اصلی سفره آنها به شمار می‌رود. آنها این غذا را در تنور هم درست می‌کنند که عطر و طعم آن بسیار لذیذتر و بهتر است.

 

 1. وارینکی | پیراشکی پنیر اوکراین

وارینکی غذایی شبیه پیراشکی است که آن را با نوعی پنیر پر می‌کنند. ولی در حقیقت پیراشکی نیست. چرا که سرخ یا در فر پخته نمی‌شود، بلکه در آب جوش آن را می‌پزند.

فیلمی بر اساس نوشته نیکولای گوگول در اوکراین ساخته شد که در آن از این غذا بسیار تعریف شده است. کاترین دوم نیز به غذا بسیار علاقه‌مند بود.

اوکراینی‌ها این غذا را بیشتر برای شام می‌پزند. امروزه این غذا را نه تنها با پنیر بلکه با مواد متنوعی همچون سیب‌زمینی، گیلاس، قارچ، گوشت و کلم خرد شده پر می‌کنند.

 

 

خمیر وارینکی بسیار نرم و لطیف است. گاهی بر روی آن خامه یا کره نیز می‌ریزند که طعم مطبوعی به این غذا می‌دهد. بعضی اوقات (در نوع شیرین آن که برای دسر سرو می‌شود) عسل و مربا می‌ریزند.

یک مدل وارینکی نیز هست که به آن وارینکی تنبلی می‌گویند! چرا که با چیزی پر نمی‌شود. فقط به خمیر آن پنیر اضافه می‌کنند و بعد از پیچیدن در آب جوش می‌پزند.

 

 

 1. کیک پنیر یا سیرنیکی | غذای روسی

کیک پنیر همانند بورش، غذایی است که در سر تا سر شوروی سابق و همسایگان فعلی اوکراین مشهور و محبوب است. نام این غذا از پنیر گرفته شده است (سیر در زبان روسی و اوکراینی به معنی پنیر است).

کیک پنیر را با پنیر و کشمش درست می‌کنند و به عنوان دسر خورده می‌شود. نوع شیرین آن را هم درست می کنند که به همراه خامه و میوه سرو می‌شود.

 

 1. نالیسنکی | پنکیک اوکراینی

نالیسنکی یک نوع پنکیک اوکراینی است که اغلب با پنیر و کشمش رول می‌شود. سپس آن را به دو قسمت تقسیم می‌کنند و به همراه خامه و کره سرو می‌شود. علاوه بر پنیر، آن را با قارچ، گوشت، خاویار و مربا هم پر می‌کنند.

نالیسنکی در اوکراین بسیار رایج است و  تقریبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود.

 

 

 1. سوسیس خانگی | از بهترین غذاهای اوکراین

سوسیس از غذاهای بسیار رایج و سنتی اوکراین است. این سوسیس در دو مدل درست می‌شود: سوسیس خونی که روده‌های نازک با تکه‌های کوچک و بزرگ گوشت و چربی پر می‌شوند و سوسیس با گوشت خوک که خوشطعم و چرب‌تر است.

انواع مختلفی از این سوسیس در اوکراین موجود است که با ادویه‌های متنوع و مختلف پخته می‌شود.

 

 1. خولودیت | از عجیب ترین غذاهای اوکراین

خولودیت یک نوع غذای سرد است که از گوشت قرمز، پرندگان یا ماهی درست می‌شود. گوشت را به همراه آب آن و سبزیجات در ظرفی می‌ریزند و به آن ژلاتین اضافه می‌کنند و در یخچال می‌گذارند تا ببندد. این غذا رنگ روشن و شفافی دارد.

 

 

 1. کوکو سیب‌زمینی یا دیرونی | سنتی ترین غذاهای اوکراین

کوکو سیب‌زمینی یکی از غذاهای معروف و سنتی اوکراین استکه در سراسر اروپا شناخته‌ شده و محبوب است.

این غذا از سیب‌زمینی خام رنده‌شده، تخم مرغ و آرد درست می‌شود. برای عطر و طعم آن نیز به آن پیاز یا سیر و فلفل اضافه می‌کنند. در نهایت آن را در روغن سرخ می‌کنند.

این غذا همانند کوکو سیب‌زمینی است که ما هم در ایران درست می‌کنیم ولی خوردن و امتحان کردن مدل اوکراینی آن خالی از لطف نیست.

 

 1. دلمه کلم یا گلوبتسی | غذایی شبیه غذای ایرانی

گلوبتسی هم مانند دیرونی (کوکو سیب‌زمینی) غذایی است که ما مشابه ایرانی آن را داریم و درست  می‌کنیم. همانند مشابه ایرانی آن دلمه کلم، برگی از کلم است که با برنج و گوشت و سبزیجات پر می‌شود. سپس در سس مخصوصی پخته می‌شود.

 

دلمه کلم یکی از غذاهای محبوب اروپای شرقی است. در آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان و ترکیه هم آن را درست می‌کنند. در کارپاتا به مواد داخل آن ذرت هم اضافه می‌کنند. یا در پالتاوا به آن بیکن اضافه می‌کنند. در اودسا هم آن را با سیب‌زمینی و قارچ نیز پر می‌کنند.

این غذا را در اوکراین نه تنها با برگ تازه کلم بلکه با برگ کلم‌های تخمیری (که همانند ترشی و برای همین کار نگهداری می‌شوند) نیز درست می‌شود.

 

 1. کتلت کی‌یف یا کتلت بوکیفسکی | از خوشمزه ترین غذاهای اوکراین

این کتلت درست مثل کارت ویزیت کی‌یف است! حتی در برنامه‌های گردشگری تورها هم خوردن این غذا به همراه دیدن موزه‌ها و آثار باستانی گنجانده شده است.

داستان و افسانه‌های زیادی از چگونگی پیدایش و درست شدن این غذا وجود دارد. ولی چیزی که بیشتر بر سر زبان‌هاست این است که اولین بار یک رستوران‌دار در کیف کتلتی همراه با استخوان درست کرد و همین غذا باعث مشهور شدن رستوران او شد.

 

این کتلت همانند بقیه کتلت‌ها از گوشت چرخ‌شده یا به شکل معمول درست نمی‌شود. در حقیقیت فیله‌ی مرغی است به همراه تکه‌ای استخوان که آن را با سبزیجات، کره یا پنیر پر می‌کنند. سپس در پودر سوخاری می‌غلتانند و در روغن فراوان سرخ می‌کنند. بعضی سرآشپزها نیز به مواد داخل آن قارچ یا ادویه‌های مختلف اضافه می‌کنند.

هنگامی که بوکیفسکی را برش می‌زنید، رودی از کره یا پنیر در ظرفتان جاری می‌شود و عطر آن اشتهایتان را برای خوردن این غذا دو چندان می‌کند!

 

آژانس گردشگری ستاره هفت گنج ارائه دهنده ویزا اوکراین و برگزار کننده تورهای گردشگری اوکراین است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ