haftganj.co@gmail.com

برای ما پیام بگذارید.

88178225 - 021

با ما تماس بگیرید

 معرفی جاذبه های توریستی شهر باکو

معرفی جاذبه های توریستی شهر باکو

از کاوش در شهر قدیمی باکو گرفته تا لمس مدرنیته در برج‌های شعله، این‌ها فقط قسمتی از کارهایی است که می توانید در تور باکو انجام دهید و از آن لذت ببرید. اگر شما هم مثل مسافران ستاره هفت گنج در حال سفر به باکو هستید، این لیست را ازدست ندهید:

ایچری شهر

در مرکز باکو، شهر قدیمی قرار دارد که  میراث جهانی یونسکو است. در  اطراف این قسمت تاریخی عمارتهای سنگی و بوتیکهای لوکس است که  ترکیبی از آثار قدیمی و جدید را به خوبی به نمایش می گذارد.

شهر قدیمی باکو ردپایی از حضور ساسانی، اعراب، زرتشتیان، فارسها ، عثمانی، روس و شیروانی را در تداوم فرهنگی خود نشان می دهد و آن را به یکی از جذاب ترین مکان های منطقه تبدیل می کند.

شهر قدیمی با داشتن یک ردیف سه گانه از دیوارهای قلعه ، قلعه دختر و سایر امکانات استحکام بخشی ، یک دژ با شکوه را به نمایش می گذارد.

“ایچری شهر” ، یکی از دو سایت میراث جهانی یونسکو در جمهوری آذربایجان است. این قسمت واقعاً یک بخش منحصر به فرد و تاریخی از جمهوری آذربایجان است و در قلب باکو واقع شده است.

شهر قدیمی بسیار تمیز و به تازگی بازسازی شده است. این شهر زیبا و هنری با دیوارهای مستحکم احاطه شده و شخصیتی منحصربفرد برای خود ایجاد کرده است.

در ایچری شهر می‌توانید بر روی خیابان های سنگفرش آن قدم بزنید، دیوارهای سنگی باستانی را ببینید و لمس کنید، در راهروهای باریک و زیگزاگ مانند آن حرکت کنید و هنر پیچیده آن را تحسین کنید.

شهر قدیمی باکو قسمتهای زیادی برای تماشا دارد. این شهر دارای بناهای قدیمی، مجتمع کاخ، مساجد و برج می باشد.

فروشندگان سوغات سنتی، چایخانه ها و رستوران های عالی در ایچری شهر وجود دارد. می توانید با یک منظره زیبا از بلوار فروشندگانی که مشغول بازی شطرنج یا تخته نرد هستند عکس بگیرید یا در کنارشان چای و نوشیدنی نوش جان کنید.

شما حتی بعد از ساعت ها کاوش خسته نمی شوید. اینجا واقعاً مکانی است که به نظر می رسد زمان در آن متوقف شده است. در حقیقت اینجا مکانی عالی برای سرگردانی است!

مسجد بی بی هیبت

مسجد بی بی هیبت یکی از جالب ترین مکان هایی است در باکو که حتی غیرمسلمانان نیز از کاوش در این اثر معماری شگفت انگیز لذت خواهند برد.

بنای امروزی در ژوئیه سال 1998 بنا شده و مسجد اصلی آن در قرن سیزدهم توسط شیروانشاه فرخزاد دوم ساخته شده است.

امروزه مسجد مرمت شده نمونه بارز معماری شیروان است. این بنا دارای سه گنبد است که از شکل سنتی آهنین مسجد قدیمی و دو مناره پیروی می کند. گنبدها با آینه های فیروزه ای و سبز و کتیبه های از قرآن  تزئین شده اند.
این مسجد شامل مقبره اوکیما خانم (نوادگان پیامبر اکرم) است و امروزه به عنوان یک مرکز معنوی و یک بنای مهم معماری اسلامی آذربایجان خدمات ارائه می دهد.

قلعه دختر

اگر به باکو سفر می کنید، نمی توانید صعود به نقاط دیدنی جمهوری آذربایجان و مرکز مهم تاریخی شهر باکو را از دست بدهید.

قلعه دختر (یا همانطور که افراد محلی می گویند: گیز گلعه سی) در شهر قدیمی واقع شده است و دائماً با گردشگران کشورهای مختلف احاطه شده است.

این بنا در قرن دوازدهم میلادی به عنوان بخشی از شهر باکو ساخته شده است.  نام گیز گالاسی به دلیل نفوذ ناپذیری این قلعه بر روی آن گذاشته شده است.

قلعه دختر بخشی از فهرست میراث جهانی یونسکو است که با شهر قدیمی و کاخ شیروانشاه در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

درست قبل از غروب آفتاب، به قلعه دختر صعود کنید و از منظره باکو و شهر قدیمی آن لذت ببرید.

قصر شیروانشاه

بخش مهمی از تاریخ آذربایجان، مربوط به کاخ شیروان هاست که در قرن پانزدهم میلادی توسط پادشاهی شیروانشاه ساخته شده است.

شیروانشاهان حاکم شیروان بودند ، نام سرزمینی که اکنون آذربایجان مدرن را اشغال کرده است. کاخ آنها، در کنار قلعه دختر و شهر قدیمی، در فهرست میراث جهانی یونسکو در باکو ثبت شده است.  معماری شهر قدیمی و کاخ در تأکیدی بر هنر قرون وسطایی است.

این کاخ از یک ساختمان اصلی ، مقبره پادشاه خلیل الله ، دو مسجد ، دروازه شرقی (دروازه مراد)، حمام مقبره فیلسوف و دانشمند صوفی، مقبره سید یحیی باکووی تشکیل شده است.

آتشفشان‌های گلی گوبستان

از دیگر مکانهای میراث جهانی یونسکو در جمهوری آذربایجان، پارک ملی گوبستن است که سالانه هزاران گردشگر را به خود جلب می کند.

این سایت یک میدان پرتلاطم است که با آتشفشان های گل آلود و دریاچه های پر پیچ و خم همراه است.

در جمهوری آذربایجان حدود 300 آتشفشان گل وجود دارد که در ساحل، دریا و جزایر یافت می شوند. این مقداردرحدود 30٪ از کل آتشفشان های گلی جهان است و همین مورد یکی از دلایل اصلی مردم برای بازدید از جمهوری آذربایجان است.

فرصت بازدید از موزه ملی گوبوستان را از دست ندهید. در آن جا تاریخچه پتروگلیف‌ها ، دیدن استخوان های انسان‌های باستانی یا ابزار کار از دوره بین النهرینی را خواهید دید.

برج های شعله

برج های شعله در تپه ای مشرف به خلیج باکو و شهر قدیمی واقع شده‌اند.  این مجموعه در حقیقت یک سه گانه از ساختمانهایی است که تصویر شهر را از مکانی فراموش شده به باکو مدرن تبدیل کرده است.

برج های شعله باکو نه تنها آسمان شهر را دگرگون می کند ، بلکه به تاریخ باکو نیز احترام می گذارد و آینده قدرتمند آن را پیش بینی می کند.

طراحی برجها از گذشته تاریخی آذربایجان در عبادت آتش بین افراد محلی الهام گرفته شده و  ساختمانها به صورت شعله شکل گرفته و کاملاً با صفحه های LED پوشانده شده اند که حرکات آتش را نشان می دهد.

تقریباً در هر نقطه از شهر می توانید برج های شعله را مشاهده کنید ولی برای لذت بردن از این برج‌ها می توانید به داخل آن نیز رفته و از مناظر زیبای شهر باکو لذت ببرید.

موزه فرش آذربایجان

در آذربایجان و نزدیکی آسیای میانه، قالی بافی در تاریخ فرهنگ ملی خود جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است .قطعاً گسترده ترین هنر در این منطقه قالی بافی بوده است و از همین رو به بخشی از زندگی روزمره آذربایجانی ها و به سمبل ملی تبدیل شده است.

فرشها از نظر زیبایی شناختی و تاریخی بسیار مهم هستند. از آنها برای پوشاندن دیوارها و کف خانه ها، چادرهای عشایری، مساجد و ساختمانهای دولتی نیز استفاده می شود.

موزه فرش آذربایجان در سال 1967 راه اندازی شد. علاوه بر فرش ها، بیش از 10،000 اشیاء مانند سرامیک ، کارهای فلزی و جواهرات قدیمی برنز و غیره نیز در دید عموم قرار گرفته است.
این موزه در درجه اول برای تحقیق ، نگهداری و نمایش فرش و اشیاء فرش و همچنین آثار هنری و کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

آتشکده باکو

آیین زرتشتی و اعتقاد آنها به پرستش آتش مذهبی جذاب است که در سراسر آسیا یافت می شود و معابد آتش آنها کاملاً شناخته شده است.

در حومه کوچک باکو، یکی از این معابد هنوز هم وجود دارد و یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی آذربایجان است. این معبد در وضعیت فعلی خود در حدود قرون 17 و 18 ساخته شده است و در اوایل قرن 19 معبد ظاهر امروزی خود را به دست آورد.

این منطقه همچنین به دلیل یک پدیده طبیعی منحصر به فرد شناخته می شود : سوختن گاز طبیعی. گاز زیرزمینی که به سطح زمین می رسد ، با تماس با اکسیژن روشن می شود  و می سوزد و منظره ای فوق العاده را به نمایش می گذارد.

آتشکده دارای یک ساختمان پنج ضلعی است که یک آتشگاه و درگاه ورودی دارد. این محراب درست در دریچه گاز طبیعی واقع شده است و همراه با چهار شعله کوچکتر در گوشه های پشت بام غرفه روشن می شود.

موزه کتاب مینیاتور

موزه کتاب مینیاتور در نوع خود در جهان بی نظیر است. این موزه  در سال 2002 توسط ظریف سااهووا افتتاح شد.
این موزه دارای هزاران کتاب مینیاتور است ، از جمله نسخه های آثار داستایوفسکی ، پوشکین ، چوکوفسکی و گوگول.

این کتاب ها از اقصی نقاط جهان و به زبان های متعددی از جمله روسی ، آذری ، آلمانی و انگلیسی نوشته شده است.

قدیمی ترین کتاب در این موزه نسخه ای از قرآن است که متعلق به قرن هفدهم میلادی  است که ابعاد آن 6 میلی متر در 9 میلی متراست و فقط با استفاده از یک ذره بین قابل خواندن می باشد.

بلوار باکو

بلوار باکو، خیابان اصلی شهر است که به طول 5.3 کیلومتر در کنار دریای خزر امتداد یافته است. این خیابان در کنار پارکی با همین نام و کافه‌ها و رستوران های مختلفش پاتوق عصرگاهی اهالی باکو است. مراکز خرید مختلف نیز بهانه خوبی برای قدم زدن در یک عصر خنک و دلچسب در این بلوار است.

می توانید برای تفریح بیشتر دوچرخه کرایه کنید و بین درخت‌ها و گل‌های رنگارنگ و در هوای خوب کنار دریا رکاب بزنید  یا سوار بر چرخ و فلک باکو شوید و از منظره ی زیبای شهر لذت ببرید.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این سازه حیرت‌انگیز مدرن‌ترین ساختمان باکو است؛ معماری برجسته‌ این اثر هنری توسط زاها حدید طراح و معمار مشهور انجام شده است. طراحی فوق‌العاده بنا در کنار رنگ سفید و شفافش، باعث شده خیلی‌ها فقط برای دیدن این ساختمان به باکو بیایند.

این مرکز یک مجموعه فرهنگی در باکو است و به نام رئیس‌جمهوری سابق آذربایجان ساخته شده و میزبان نمایشگاه‌های هنری متعدد است. داخل مرکز فرهنگی حیدر علی اف یک سالن کنفرانس، گالری هنر و ‏یک موزه نیز وجود دارد که همواره می توان از آنها بازدید نمود.‏

با مترو از بافت قدیم شهر باکو به‌راحتی می‌توانید به این مرکز سر بزنید. پارکی که در نزدیکی این مرکز وجود دارد، با وجود تندیس‌های جالب و رنگارنگ از حلزون و خرگوش، جای خوبی برای عکس انداختن و گشت‌و‌گذار است.

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان از طریق واتساپ